منشور اخلاقی کارکنان و پرسنل صندوق پس انداز جاوید

مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا كَثِيرَةً وَاللّهُ يَقْبِضُ وَ يَبْسُطُ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

كيست كه به خداوند وام دهد، وامى نيكو تا خداوند آن را براى او چندين برابر بيافزايد و خداوند روزى بندگان را محدود و گسترده مى سازد، و به سوى او بازگردانده مى شويد (بقره245)
این منشور برای اشاعه و اعتلای فرهنگ وسنت نیکوی قرض الحسنه که یادگار اعضای هیأت امنای فقید صندوق پس انداز جاوید میباشد و ارزش های انسانی، رفتاری و سازمانی در صندوق و نهادینه‌کردن آن در اندیشه و عمل کارکنان وپرسنل تدوین شده است. ما به ‌عنوان اعضای خانواده بزرگ صندوق پس انداز جاوید برای ادای هرچه بهتر وظایف شرعی، قانونی و مسئولیت‌های اداری با تکیه بر باورها و ارزش‌های اسلامی وآگاهی از آیات قران کریم و روایات متعدد حضرات معصومین علیهم السلام در راستای توسعه و بهبود خدمت رسانی به وام گیرندگان و مشتریان گرامی خود را ملزم به ‌رعایت اصول و مفاد زیر می‌دانیم:
** با اتکاء به نگرش توحیدی، پروردگار متعال را در هر لحظه گواه و ناظر بر اعمال و کردار خود می دانیم و لذا همواره در راستای نیل به قرب و جلب رضای الهی قدم بر می داریم.
** سنت قرض الحسنه امری است که مورد تأکید فراوان قرآن و احادیث ائمه هدی (ع) بوده و دارای اجری مضاعف است، از این رو با خلوص نیت تمام تلاش و کوشش خود را به این مهم معطوف خواهیم داشت.
** همه مراجعین را فارغ از نژاد و قومیت، زبان و لهجه، شغل و ثروت و سایر وجوه تمایز، برادر و برابر و فاقد رجحان نسبت به سایرین می دانیم و در ارائه خدمات برای همه مشتریان ارجمند جایگاه یکسانی قائل هستیم.
** همه فرایند ها وامور در صندوق مبنای قانونی دارد و تصمیمات واقدامات کاری مدیران و کارکنان در چارچوب قوانین و مقررات حاکم، انجام می شود.
** امانت داری، صداقت، تواضع ومسئولیت پذیری، پشتوانه محکم اعتماد مشتریان به صندوق پس انداز جاوید می باشد، لذا کوشش در آراستن خویش به این صفات را واجب می شماریم.
** وظیفه شناسی، آراستگی ظاهر، حذف تشریفات زائد، شفافیت در اطلاع رسانی،  از مهمترین وظایف ما هستند که همواره در تحقق آن کوشا هستیم.
** پاسخگویی به وام گیرندگان و مشتریان در محیطی امن، آرام و آراسته همراه با متانت و خوشرویی، از اصلی ترین وظایف ما بوده و برای تحقق این هدف، نباید ازهیچ تلاشی فروگذاری کنیم.
** وقت شناسی، تعهد و دقت در عرضه خدمات مطلوب به وام گیرندگان و مشتریان و رعایت حقوق ایشان، از مهمترین وظایف ما می باشد.
** تکریم واحترام ارباب رجوع و تلاش برای جلب رضایت آنها و توجه ویژه به انتظارات و نیازهای قانونی آنان سرلوحه وظایف ما پرسنل صندوق پس اندازجاوید می باشد.
** خوب گوش دادن به صحبت ارباب رجوع ، مهمترین اصل در برقراری ارتباط صحیح ودرنتیجه رفع گرفتاری و مشکل آنان می باشد، لذا تلاش برای دستیابی به این مهم را لازم می دانیم.
** رعایت عدالت در چارچوب قانون عملیات بانکداری بدون ربا و پرهیز از هرگونه تبعیض در ارائه خدمات و اعطای تسهیلات، همواره سرلوحه کارمان می باشد.
** استفاده از فناوری های روز بانکداری الکترونیکی، کلید اصلی ارائه خدمات روزآمد و استاندارد به وام گیرندگان و مشتریان بوده و در این مسیر باید به شکلی عمل کنیم که آنها ، کمترین نیاز را برای مراجعه به صندوق داشته باشند.
** از آن جایی که راهکارهای جدید در ارائه خدمات بانکی و اصلاح امور از طریق پیشنهادها و رهنمودهای مشتریان به دست می آید، لذا پیشنهادات و راه کارهای مطلوب را با دیده منت پذیرا هستیم.
** اطلاعات مربوط به مشتریان محرمانه بوده و آن را امانتی نزد صندوق تلقی نموده و بر حفظ و نگهداری آنان در چارچوب مقررات و قوانین کشور تاکید داشته و از دسترسی غیرمجاز و غیر قانونی سایر افراد به این اطلاعات جلوگیری می نماییم.
** تعهد کامل به مقابله با عملیات پولشویی بر اساس اصل شناخت مشتریان ضروری بوده و برای حفظ منافع متعالی و بلند مدت کشور، باید حداکثر تلاشمان را در این مسیر به کار گیریم.
** بقاء حیات حرفه ای و تداوم رضایت مشتریان از نحوه خدمت رسانی مستلزم ایجاد و حفظ قدرت رقابت در عرضه خدمات نوین می باشد. لذا تقویت مستمر مهارت ها و تخصص های مورد نیاز کارکنان از طریق ارائه آموزش های مدون و برنامه ریزی شده، جایگاه ویژه ای در برنامه ها و راهبردهای صندوق پس انداز جاوید دارد.
** ‌در راستای احترام به بنیان مقدس خانواده ضمن پرهیزازهرگونه رفتاری که ناقض حقوق خانوادگی همکاران باشد، به‌حریم خصوصی دیگران احترام می‌گذاریم و از تجسس در زندگی خصوصی آنان پرهیز می‌کنیم.
** در حفظ امکانات، تجهیزات و سرمایه‌های صندوق و استفاده مؤثر و مطلوب از آنها می‌کوشیم.
** از بکارگیری شیوه‌های غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی در تعامل با رقبای صندوق و افشای هرگونه اطلاعات محرمانه مربوط به‌ آنان خودداری می‌کنیم.
** از خداوند بزرگ می خواهیم که ما را در جهت تحقق اهداف بلند سنت قرض الحسنه در صندوق پس انداز جاوید که سابقه ای نزدیک به نیم قرن دارد و رعایت کامل اصول اخلاقی برشمرده شده در فوق را موفق بدارد.     

 وَ مَا تَوْفِیقِى إِلا بِاللَّهِ