۷ همت اعتبار مالیاتی از طریق قانون جهش تولید به دانش بنیان‌ها

۷ همت اعتبار مالیاتی از طریق قانون جهش تولید به دانش بنیان‌ها

روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهور با حضور در شبکه افق گفت: بزرگترین حمایت و زیرساخت اقتصاد دانش بنیان در حمایت از توسعه علم و فناوری تا ۱۰ سال آینده قطعا قانون جهش تولید است. پیش نویس قانون جهش تولید اولین بار در دولت دوازدهم تهیه و در کمسیون علمی و فناوری مطرح و سپس در دولت مطرح شد، اما با آن مخالفت و کنار گذاشته شد.

او افزود: در سال ۱۴۰۱ قانون جهش تولید اقتصاد دانش بنیان در دولت مطرح شد و مجدد با مخالفت روبه رو شد که توسط رئیس جمهور پیش می‌رود و در مجلس هم تایید شد. رئیس جمهور شهید نیز محوری‌ترین فردی بود که در این قانون پای کار ایستادند. به کمک این قانون صنایع بزرگ کشور اعتبار مالیاتی برای تحقیق و توسعه دریافت کنند. 

دهقانی بیان کرد: سال گذشته قریب به ۷ هزار میلیارد تومان از طریق قانون جهش تولید به دانش بنیان‌ها اعتبار مالیاتی واگذار شد که پیش بینی ما برای امسال ۱۵ همت بود.

او اظهار کرد: بزرگترین تفاوت رئیس جمهور شهید با دیگر رؤسای جمهور در مسئله علم و فناوری و بازار‌ها و تولیدات محصولات شرکت‌های دانش بنیان دغدغه ایشان بود. مهم‌ترین مسئله‌ای ک رئیس جمهور شهید به ان اهمیت دادند محوریت راهبردی علم و فناوری بود که یک از آنها این بود که دستاورد‌های علمی و فناوری کشور در زندگی مردم اعم از کشاورزی، سلامت، معدن، نفت و پتروشیمی نفود کند.

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهور ادامه داد: مسئله دیگر نگاه راهبردی به توسعه فناوری‌ها رو به آینده بود. آیت الله رئیسی در تمام صحبت ها، سخنرانی ها، دیدار‌های داخلی و خارجی در این موضوع تاکید بسیاری داشتند و در این جهت تمام دستگاه‌ها خود را موظف به پاسخ می‌دانستند. بازار دستگاه‌های دولتی برای دانش بنیان‌ها رقم خورد. شرکت‌های دانش بنیان در ۳ سال گذشته ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد با مجموعه نفت کشور داشتند. 

او تصریح کرد: شهید رئیسی دانشگاه را کانون حل مسئله کشور می‌دانستند و تأکید داشتند نخبگان دانشگاهی که منتقد دولت هستند نظراتشان شنیده و از آنها مشورت بگیریم. سال گذشته از محل منابع اعتبار مالیاتی موافقت نامه ۲ هزار میلیارد تومانی با وزیر علوم در اختیار پروژه‌های تحقیقاتی قرار بگیرد. سازوکار و روش‌های آموزش و شیوه‌های تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی چه در علوم انسانی و چه در علوم فنی و پزشکی باید در حد لالایی ارتقا یابد.